İçeriğe geç
Turuncu Araba

Renault Captur vs Peugeot 2008: Hangi küçük SUV? (2026)

Güncellendi: · Turuncu Araba Editör Ekibi

Hızlı hüküm

Güncel bir güvenlik puanı ve geniş bagaj öncelikse Captur; elektrikli seçenek istiyorsan 2008, çünkü E-2008 ALLURE 2.245.000 TL ile hibrit 2008'den bile ucuz. Captur'da Ekim 2026 listesinde tek versiyon var: 2.325.000 TL'lik techno mild hybrid 140 hp.

  • Güvenlik: CapturCaptur'un derecesi 2024 tarihli (4 yıldız); 2008'in 2019 sonucu süresini doldurdu.
  • Bagaj: CapturCaptur'da 484 L (koltuk geride); 2008'in bagaj değeri kaynaklarda çelişkili.
  • Elektrikli seçenek: 2008E-2008 115 kW, 2.245.000 TL'den.
  • Paket çeşitliliği: 20082008'de 2 hibrit, 2 elektrikli paket; Captur'da tek paket.

Captur ve 2008 karşılaştırma tablosu

Renault Captur ve Peugeot 2008 karşılaştırma tablosu
ÖzellikRenault CapturTechno · Mild hybrid EDC 140 hpPeugeot 2008Allure · 1.2 Hybrid 145hp eDCS6
Fiyat
Sıfır liste fiyatı2.325.000 TLdaha iyi2.353.000 TL
3 yaşında, 45.000 km tahmini ikinci el1,75 milyon TL – 1,92 milyon TL1,76 milyon TL – 1,92 milyon TL
Aylık ödeme tahmini
Taşıt kredisiyle aylık taksit (en az %50 peşinat)Taşıt kredisi kullanılamazFatura değeri BDDK sınırının üstündeTaşıt kredisi kullanılamazFatura değeri BDDK sınırının üstünde
ÖTV dilimi
ÖTV oranı%80Benzinli / dizel, 1401-1600 cm³%80Benzinli / dizel, 1400 cm³ ve altı
Motor ve performans
MotorMild hybrid EDC 140 hpHibrit · Otomatik1.2 Hybrid 145hp eDCS6Hibrit · Otomatik
Güç140 hp145 hpdaha iyi
Tüketim
Ortalama tüketim ve 100 km maliyeti5 L/100 km (tahmini)≈ 382 TL / 100 km5 L/100 km (tahmini)≈ 382 TL / 100 km
Boyutlar ve bagaj
GövdeSUV5 koltukSUV5 koltuk
Uzunluk4.239 mm4.304 mm
Bagaj hacmi484 L—
Güvenlik
Euro NCAP4 yıldız2024 testi4 yıldız2019 testi · geçerlilik süresi doldu
5 yıllık maliyet
Toplam (yılda 15.000 km)1,31 milyon TLDeğer kaybı 705 bin TL1,31 milyon TLDeğer kaybı 729 bin TL
Değer koruma
5 yaşında sıfır fiyatına oranı (model tahmini)%70daha iyi%69
Topluluk puanı
Kullanıcı puanıHenüz yeterli veri yokEn az 20 değerlendirme gerekirHenüz yeterli veri yokEn az 20 değerlendirme gerekir

Kaynak: ZFB Mobilite Ekim 2026 fiyat listesi · Cumhurbaşkanı Kararı No. 10115 (Resmî Gazete, 24.07.2025) ve 7590 sayılı Kanun (31.07.2026, asgari ÖTV) · Euro NCAP · Bu bilgi 27 Ekim 2026 itibarıyla geçerlidir. Aylık ödeme BDDK sınırlarıyla; 5 yıllık maliyet yılda 15.000 km ve bugünkü fiyatlarla hesaplanmıştır. Değer koruma ve ikinci el aralığı Turuncu Araba değer modelinin tahminidir.

Renault Captur: artılar ve eksiler

  • Artı: Euro NCAP 4 yıldız (2024)
  • Artı: 484 L bagaj, kayar arka koltukla 616 L
  • Artı: WLTP 6,0 L/100 km
  • Eksi: Ekim listesinde yalnızca tek versiyon
  • Eksi: Elektrikli seçeneği yok

Peugeot 2008: artılar ve eksiler

  • Artı: Hibrit ve elektrikli seçenekler
  • Artı: E-2008 hibritten daha uygun fiyatlı
  • Artı: Elektrikli versiyonda düşük ÖTV dilimi (115 kW)
  • Eksi: Euro NCAP 2019 sonucunun geçerliliği doldu
  • Eksi: Resmi WLTP tüketim ve bagaj değerleri doğrulanamadı

Captur mı 2008 mı? Detaylı değerlendirme

Captur ve 2008, B segment SUV'ların Türkiye'deki iki Fransız temsilcisi. Ekim 2026 resmi listelerinde fiyatlar birbirine çok yakın: Captur techno mild hybrid EDC 140 hp 2.325.000 TL, 2008 ALLURE 1.2 Hybrid 145 hp eDCS6 ise 2.353.000 TL. İki aracın fiyatı da 2 milyon TL sınırının üzerinde olduğu için genel BDDK kuralı gereği taşıt kredisi kullanılamıyor; alım peşin ya da takasla yapılmalı.

Renault tarafında seçim kısa: Captur'un makyajlı kasası Eylül 2024'te satışa çıktı ve Ekim listesinde yalnızca techno paketi var. Bunun karşılığında güncel bir güvenlik derecesi geliyor; Euro NCAP 2024'te Symbioz üzerinde yaptığı ve Captur'a da uyguladığı testte 4 yıldız verdi. Resmi WLTP tüketimi 6,0 L/100 km, bagaj ise arka koltuk geride 484 litre ve kayar koltuk en öne alındığında 616 litre.

Peugeot 2008'in avantajı yelpazesi. Hibrit versiyonun 145 hp gücü, 136 hp içten yanmalı motor ile 21 hp elektrik motorunun bileşik değeri; bu bir tam hibrit değil, hafif hibrit sistem. Asıl ilginç olan elektrikli E-2008: 115 kW motorlu E-2008 ALLURE 2.245.000 TL ile hibrit ALLURE'dan daha ucuz. 160 kW altındaki elektrikliler düşük ÖTV diliminde yer aldığı için bu fark oluşuyor. Ancak Peugeot'nun Türkiye kaynaklarında WLTP tüketimi ve bagaj hacmi doğrulanamadı; bagaj için çelişkili değerler yayımlanmış.

Güvenlik derecesi 2008 için bir zayıf nokta: 2019'daki 4 yıldızlı sonuç Euro NCAP'in altı yıllık geçerlilik kuralı nedeniyle 1 Ocak 2026'da süresini doldurdu. Evde ya da işte şarj imkânın varsa E-2008, düşük enerji maliyeti ve uygun fiyatıyla güçlü bir aday. Şarj imkânın yoksa ya da bagaj ve güncel güvenlik derecesi öncelikliyse Captur daha mantıklı. Karar vermeden önce iki aracın 5 yıllık maliyetini kendi kilometrene göre hesaplamanı öneririz. Ekim 2026'da Renault'nun resmi kampanya sayfasında Captur için ayrı bir kampanya yok; 2008 için kampanya koşullarını ise doğrulayamadık, bayiden yazılı olarak sormakta fayda var.

Captur ve 2008 için teklif al

Karşılaştırma aracında 'Teklif al' düğmesiyle iki model için yetkili bayilerden fiyat ve kampanya teklifi iste. Bilgilerin en fazla 3 firmaya gider.

Sık sorulan sorular

Captur'un kaç paketi var?

Ekim 2026 resmi listesinde tek paket var: techno 1.3 mild hybrid EDC 140 hp, 2.325.000 TL.

E-2008 neden hibrit 2008'den ucuz?

115 kW motorlu E-2008, 160 kW altındaki elektrikliler için uygulanan düşük ÖTV dilimindedir. Bu yüzden liste fiyatı 2.245.000 TL ile hibrit ALLURE'un (2.353.000 TL) altında kalıyor.

Hangisi daha güvenli?

Captur'un Euro NCAP derecesi 2024 tarihli (4 yıldız). 2008'in 2019'daki 4 yıldızlı sonucunun geçerliliği 1 Ocak 2026'da doldu.

Bu araçlara taşıt kredisi çekilebilir mi?

Hayır. İkisinin de fatura değeri 2 milyon TL'nin üzerinde olduğu için genel BDDK kuralına göre taşıt kredisi kullanılamaz.